Anykščių krašto atradimai su „MyTravis“ komanda: lankytinos vietos, įspūdžiai ir patarimai

2024 m. lapkričio 16 d. „MyTravis“ komanda leidosi į kelionę po nuostabų Anykščių kraštą – vietovę, garsėjančią įspūdingomis legendomis, unikalia gamta ir turtinga kultūra. Šios išvykos tikslas – pažinti regioną, jo lankytinus objektus ir dalintis patirtimi su kitais keliautojais.

 

Bijeikių apžvalgos bokštas ir piliakalnis – Rubikių ežero panorama

Pirmoji stotelė – Bijeikių apžvalgos bokštas, esantis netoli Rubikių ežero. Nors bokštas nėra labai aukštas, nuo jo atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai. Matosi ne tik ežero platybės, bet ir Burbiškio, Mačionių kaimų apylinkės, taip pat tolumoje šviečia Leliūnų ir Debeikių bažnyčių bokštai. Ši vieta patiks net ir tiems, kurie bijo aukščio – vaizdai tikrai atperka visas baimes.

Netoliese esantis Bijeikių piliakalnis yra unikali istorinė vieta, apsupta Rubikių ir Dusyno ežerų. Archeologiniai tyrimai atskleidė, kad šioje vietoje kadaise gyveno senovės bendruomenės. Radiniai – lipdyti puodai ir kitos buities detalės – šiandien saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje. Tai puiki vieta istorijos ir gamtos mylėtojams.

 

Burbiškio dvaras – istorijos ir modernumo dermė

Toliau aplankėme Burbiškio dvarą – vieną iš gražiausių Anykščių rajono paveldo objektų. Dvaras, pirmą kartą paminėtas XVII a., ilgą laiką priklausė įvairioms istorinėms asmenybėms, kol galiausiai tapo moderniu turizmo centru.

Šiandien dvaras – tai kultūros ir renginių erdvė, kurioje vyksta ekskursijos, meno dirbtuvės, koncertai ir net degustacijos. Restauruotas pagal autentišką projektą, ansamblis žavi tiek istorijos entuziastus, tiek šiuolaikinės kultūros gerbėjus. Greta esanti koplyčia-mauzoliejus, nors ir buvo sunaikinta per Pirmąjį pasaulinį karą, yra visiškai atkurta ir pritaikyta kameriniams renginiams.

 

Liudiškių piliakalnis – senovės gynybos simbolis

Vienas iš mūsų aplankytų objektų – Liudiškių piliakalnis, laikomas vertingu archeologiniu paminklu. Šis piliakalnis įrengtas Šventosios upės aukštutinės terasos pakraštyje, ant aukščiausios kalvos dalies. Ovalios formos aikštelę supa įspūdingi, iki 17 m aukščio šlaitai.

Archeologai čia aptiko senovės gyvenvietės liekanų: grublėtos ir brūkšniuotos keramikos fragmentų, taip pat medinės gynybinės sienos su akmenų grindiniu dalis. Šie radiniai liudija, kad III–V a. piliakalnyje stovėjo medinė pilis, saugojusi vietinius gyventojus nuo priešų.

Žydų Holokausto vieta – liūdna istorijos pamoka

Aplankėme ir Holokausto aukų atminimo vietą, esančią miško pakraštyje netoli Anykščių miesto. Čia 1941 m. buvo nužudyta apie 1500 žydų tautybės žmonių. Kapavietė pažymėta paminkliniu akmeniu su įrašais hebrajų ir lietuvių kalbomis. Kelias, vedantis į šią vietą, grįstas lauko akmenimis – tai lyg simbolinė nuoroda į tragišką praeitį.

Ši vieta – ne tik liudijimas apie žiaurią praeitį, bet ir svarbi edukacinė erdvė, skatinanti susimąstyti apie istorines pamokas bei žmonijos vertybes.

Jono Biliūno kapas ir „Laimės žiburys“ – literatūros ir gamtos harmonija

Liudiškių kalvos viršūnėje iškilęs Jono Biliūno kapas su įspūdingu paminklu „Laimės žiburys“. Ši vieta, seniau vadinta Anykščių „Sachara“, yra istorijos, literatūros ir gamtos susitikimo taškas. Rašytojo palaikai iš Zakopanės buvo perkelti čia 1953 m., o 1958 m. virš kapo pastatytas architekto Vytauto Gabriūno sukurtas 14 m aukščio paminklas iš vietinio akmens.

Šioje vietoje galima pasijusti tarsi Biliūno pasakos „Laimės žiburys“ dalimi, kur legendinis užrašas kviečia lipti į viršūnę, dalintis laime ir įprasminti savąjį gyvenimą.

Istorijos ir architektūros lobiai miesto centre

Toliau kelionę tęsėme Anykščių mieste, pradėjome nuo A. Vienuolio gatvėje esančios apžvalgos aikštelės, iš kurios atsiveria nuostabi Anykščių panorama. Nuo šios vietos žvilgsnis krypsta į Šv. apaštalų evangelisto Mato bažnyčią – aukščiausią Lietuvoje katalikų šventovę, kurios bokštai siekia net 79 metrus. Šis neogotikos stiliaus statinys iškilo 1899–1909 m., o jo vidus saugo vertingus meno kūrinius, surinktus ilgamečio klebono monsinjoro Alberto Talačkos. Bažnyčios apžvalgos aikštelė, esanti 30 metrų aukštyje, suteikia unikalią galimybę pasigrožėti miesto ir apylinkių vaizdais.

Vos kelios minutės pėsčiomis nuo bažnyčios – Vyskupo skveras, dedikuotas poetui Antanui Baranauskui. Jame stovi išraiškingas skulptoriaus Arūno Sakalausko sukurtas paminklas, tapęs vieta įvairioms kultūrinėms ir religinėms šventėms. Netoliese puikuojasi ir Antano Vienuolio paminklas, skirtas įamžinti šio rašytojo indėlį į Lietuvos literatūrą.

 

Kultūros ir gamtos dermė Anykščių šilelyje

Toliau patraukėme į Anykščių šilelį, kur laukia legendinis Puntuko akmuo – vienas didžiausių Lietuvos riedulių. Šis gamtos ir istorijos paminklas garsėja lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno bareljefais bei jų žodžiais, įamžintais granito paviršiuje.

Šalia akmens išsidėstęs medinių skulptūrų parkas, kuriame stovi įspūdinga 25,11 m aukščio skulptūra „Eglė žalčių karalienė“. Šis į Gineso rekordų knygą įtrauktas meno kūrinys – tikras technikos ir kūrybos stebuklas, pastatytas be jokio metalo tvirtinimo.

Išvados ir rekomendacijos keliautojams

Kelionė į Anykščių kraštą – puikus pasirinkimas tiek kultūros ir istorijos entuziastams, tiek gamtos mylėtojams. Regionas stebina įvairiapusiškais lankytinais objektais: nuo istoriniais radiniais garsėjančių piliakalnių iki modernizuotų dvarų, nuo bažnytinės architektūros šedevrų iki edukacinių paminklų, pasakojančių apie skaudžią praeitį. Tai vieta, kur praeitis susitinka su dabartimi, o unikali gamta kviečia atsipalaiduoti ir atrasti harmoniją.

Anykščių kraštas ypač tinkamas šeimos išvykoms – kiekvienas šeimos narys čia ras veiklos pagal savo interesus. Vaikai liks sužavėti Puntuko akmens legendomis ir įspūdinga „Eglės žalčių karalienės“ skulptūra, o suaugusieji galės pasinerti į istorijos ir kultūros lobyną.

 

Rekomendacijos keliautojams:

Planuokite dieną iš anksto. Anykščiuose gausu lankytinų vietų, todėl verta sudaryti maršrutą, kad spėtumėte aplankyti viską, kas domina.

Apsirenkite patogiai. Dauguma objektų – gamtos apsuptyje, tad patogūs drabužiai ir avalynė užtikrins komfortą.

Įtraukti vaikus į kelionės atradimus. Papasakokite jiems apie Puntuko akmens legendą ar Jono Biliūno kūrybą – tai praturtins jų žinias ir sudomins net jauniausius šeimos narius.

Apsilankykite sezono metu. Vasarą čia galėsite mėgautis piknikais gamtoje, įvairiomis pramogomis, o žiemą – jaukiomis ekskursijomis po muziejus ir dvarus.

Anykščiai – tai miestas, kuriame kiekviena detalė pasakoja savą istoriją. Aplankę šį kraštą, būsite praturtėję ne tik naujais įspūdžiais, bet ir vertingomis žiniomis apie Lietuvos paveldą. Nepamirškite atsivežti fotoaparato – šios vietos vaizdai ilgai išliks atmintyje! 🌿