Bernotų piliakalnis ir alkakalnis: Unikali Lietuvos istorijos dalis
Girijos kaimas, esantis šalia Vilniaus, yra gerai žinomas tiek Lietuvos, tiek užsienio turistams. Šis kaimas išgarsėjo po to, kai 1989 m. Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai nustatė, kad 26 km į šiaurę nuo Vilniaus yra Europos geografinis centras. Nors dažnai teigiama, kad šis taškas yra Purnuškių kaime, iš tiesų jis yra Girijos kaime.
Bernotai – kaimelis šalia Europos centro, kuriame šiuo metu gyvena tik 6 žmonės. Tačiau šios apylinkės turi turtingą istoriją, kurią liudija čia esantis piliakalnis su pylimu, senovinės gyvenvietės liekanos ir kapinynas.
Piliakalnis: Senoji gynybos struktūra
Bernotų piliakalnis yra viena seniausių tokių struktūrų Lietuvoje, datuojamas maždaug I a. Tai apie 12 metrų aukščio natūrali kalva, ant kurios tikėtina, kad stovėjusi gynybinė pilis. Piliakalnis yra apsuptas Girijos ežero, iš jo ištekančio upelio slėniu bei apsauginiu grioviu – šie elementai būdingi gynybiniams statiniams.
20 kilometrų spinduliu aplink Europos geografinį centrą galima rasti bent septynis kitus piliakalnius, tokius kaip Nemenčinės, Piliakiemių, Dubingių piliakalniai. Lietuvoje iš viso priskaičiuojama apie 1000 piliakalnių, o tai yra viena didžiausių tokių struktūrų koncentracijų pasaulyje.
Senovinės gyvenvietės liekanos
Į šiaurę nuo
Bernotų piliakalnio rasta senovės gyvenvietės liekanų. Archeologinių tyrimų metu čia aptikta keramikos ir geležies gargažių, liudijančių apie žmonių gyvenimą šiose apylinkėse nuo I iki XII a. Radiniai dabar saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.
Alkakalnis: Šventoji vieta
Bernotuose taip pat aptiktas alkakalnis – viena iš gausiausiai paplitusių šventviečių rūšių Lietuvoje. Alkakalniuose būdavo įrengiamas aukuras amžinajai ugniai, kurią saugodavo vaidilutės. Tokios šventvietės dažniausiai būdavo įrengiamos atviroje vietoje, šalia kitų archeologinių paminklų, šventomis laikomų girių ar upių.
Žodis „alka“ siejamas su žodžiu „alkti“, kas parodo alkakalnio ryšį su aukojimo arba dievų maitinimo samprata. Netoli šių vietų randami mirusiųjų kaulai byloja, kad tai buvo ne tik aukojimo, bet ir laidojimo vietos.
Net po oficialaus krikščionybės įvedimo Lietuvoje šventvietės išliko svarbia dvasinio gyvenimo dalimi – žmonės čia rinkdavosi prašyti sveikatos, gero derliaus, nešdavo aukas po pamaldų.
Vieta ir prieinamumas
Bernotų piliakalnis yra Vilniaus-Utenos plento (A14) 25-ajame kilometre, 100 metrų į kairę nuo plento. Tai unikali vieta, kuri traukia istorijos ir gamtos mylėtojus tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio.
Aplankykite Bernotų piliakalnį ir alkakalnį, kad pajustumėte Lietuvos istorijos ir kultūros dvasią!